Upokojenci ustanavljajo Društvo članov Vzajemne
Medij: Dnevnik Avtorji: Dimnik Lucija Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: V ospredju Datum: 06. 02. 2010 Stran: 3
Dušan Kidrič letos kar 450.000 evrov namenil za sponzorska sredstva
Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS) bo prihodnji teden, natančneje v četrtek, ustanovila Društvo članov Vzajemne. Podpredsednik ZDUS Mirko Miklavčič je pojasnil, da bo zveza kot civilna družba le pomagala članom Vzajemne, da se legitimno organizirajo, društvo pa bo naprej delovalo povsem samostojno. V ZDUS so prepričani, da bo društvo lahko povsem enakovreden sogovornik upravi Vzajemne.
Tako kot doslej zveza društev upokojencev se bo tudi novoustanovljeno Društvo članov Vzajemne še naprej zavzemalo za racionalizacijo stroškov pri poslovanju zavarovalnice, primerne premije in tudi razvoj Vzajemne v smer, za katero se bodo odločali njeni člani; to je predvsem vlaganje v razvoj na področju zdravstvenih produktov, ne pa v kar koli.
Vodstvo ZDUS je zmotilo predvsem lo, da je predsednik izredne uprave Vzajemne Dušan Kidrič letos kar 450.000 evrov namenil za sponzorska sredtsva.
Mirko Miklavčič je prepričan, da bo Društvo članov Vzajemne lahko povsem enakovreden sogovornik njeni upravi. sredstva. Upokojenci opozarjajo, daje vodstvo Vzajemne v preteklih letih prav s sponzoriranjem nase navezovalo politike in druge strukture ter jih s tem postavilo v soodvisnost od zavarovalnice.
Najbolj nazorno se je to - kot poudarjajo - pokazalo na zadnji skupščini, ko razen ZDUS nobena organizacija v državi ni mogla zbirati pooblastil za udeležbo na skupščini, saj je zakon prepovedoval zbiranje pooblastil tistim, ki jih sofinancira Vzajemna.
Miklavčič je prepričan, da se bo o usodi in poslovanju Vzajemne lahko odločalo transparentno in demokratično le, če se bodo člani Vzajemne ustrezno organizirali.
Članstvo v društvu bo po njegovih besedah organizirano po podobnem principu, kot so organizirani mali delničarji. Članstvo bodo širili tako znotraj aktivnega prebivalstva kot tudi med upokojenci. Mešana pa bo tudi sestava izvršnega odbora. Vzajemna naj bi na prihodnji skupščini sicer spremenila statut, ki bi zagotovil ustrezno starostno zastopanost članov Vzajemne v skupščini. Vendar pa v ZDUS vztrajajo, da je ustanovitev Društva članov Vzajemne dolgoročno nujna, saj bo društvo lahko legitimni sogovornik uprave.







