Delničarjem Uniorja spet nič dobička
Medij: Novi tednik Celje (Gospodarstvo) Avtorji: Janja Intihar Teme: mali delničarji Datum: Četrtek, 18. julij 2024 Stran: 5
Lastniki Uniorja, med katerimi imajo malo več kot polovico delnic država in z njo povezane družbe, tudi letos niso bili deležni izplačila dividend. Nazadnje so jih dobili leta 2007. Zreška družba je v sklicu seje skupščine sicer napovedala, da bo letos za dividende namenila 938 tisoč evrov, vendar na seji ta predlog ni bil sprejet.
Društvo Mali delničarji Slovenije je zaradi tega napovedalo izpodbojno tožbo. Uprava in nadzorni svet sta ob obrazložitvi predloga o izplačilu dividend v višini 0,33 evra bruto na delnico, za kar bi družba porabila 938 tisoč evrov čistega dobička iz leta 2022, zapisala, da Unior s tem ne bo kršil finančnih zavez, ki so rriu jih naložile banke, pri kat prih je najel sindicirano posojilo. Na seji se je zgodil preobrat, saj je večina prisotnih delničarjev podprla nasprotni1 predlog Marjana Adamiča, manjšega delničarja in vodje vzdrževanja v Uniorju, naj bilančni dobiček ostane nerazporejen.
V Društvu Mali delničarji Slovenije (Društvo MDS] so zaradi takšne odločitvei ogorčeni in bodo na sklep, proti kateremu je na seji glasovalo malo več kot 30 odstotkov prisotnih lastnikov, vložili izpodbojno tožbo. »Razloga zja neizplačilo dividend ni, saj ljJnior izpolnjuje vse finančne zahteve do bank. Ob tem bi' moral tudi dokazati, da zaradi izplačila dividend ne bi ifnogel poslovati. Vodstvo podjetja, banke in država so se očitno neformalno dogovorili za sklep, kakršen je bil sprejet na seji,« je povedal predsednik društva Rajko Stankovič, ki pričakuje, da bo sodišče njihovo tožbo podprlo.
Društvo MDS in še nekaj drugih delničarjev tudi niso podprli imenovanja Andreja Gradišnika, nekdanjega dolgoletnega vodilnega delavca v družbi Metal Ravne, za novega člana nadzornega sveta Uniorja. Nezadovoljen je tudi, ker na seji ni dobil odgovora na vprašanje, kako je s prodajo družbe Unitur, ki upravlja rekreacijsko središče na Rogli in Terme Zreče, malo več kot 29-odstotnega lastniškega deleža v štorski jeklarni in 100-odstotnega deleža v srbski orodjarni Unior Components. Po do zdaj javno objavljenih podatkih je Skupina Unior, ki jo sestavlja več podjetij doma in v tujini, do konca letošnjega marca ustvarila 79,6 milijona evrov prihodkov od prodaje. Čisti dobiček je znašal 5 milijonov evrov in je bil v primerjavi z enakim lanskim obdobjem nižji za četrtino. Matična družba je v prvem četrtletju imela 51,6 milijona evrov prometa, kar je pet odstotkov manj kot v nekem lanskem obdobju, čisti dobiček je znašal le 7 tisoč evrov. Lani je Unior v tem času ustvaril 1,5 milijona evrov čistega dobička.