Mohar in Satler po izločitvi konkurence v prevzem Cetisa

NatisniNatisni

Medij: Dnevnik Avtorji: Polanič Matjaž Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Poslovni Dnevnik Datum: 18. 08. 2012 Stran: 8

Gorenjski tisk bo prevzem financiral z lastnimi sredstvi in bančnimi posojili

Ljubljana - Marko Mohar in Matjaž Satler bosta še pred iztekom letošnjega leta postala največja igralca na slovenskem grafičnem trgu. Potem ko jima je uspelo iz boja za nakup Cetis-Grafa izločiti vso konkurenco, bosta zdaj prevzela tudi celjsko grafično skupino Cetis, ki na letni ravni ustvari skoraj 40 milijonov evrov prihodkov in pet milijonov evrov dobička iz poslovanja pred amortizacijo.

Gorenjski tisk je namreč včeraj že objavil namero za prevzem Cetis-Grafa, hkrati pa sta Cetis-Graf in Gorenjski tisk objavila tudi namero za prevzem Cetisa. Prevzem Cetis-Grafa ki ima v lasti 40-odstotni delež Cetisa, je sicer le še stvar formalnosti, saj Gorenjski tisk že zdaj obvladuje 95 odstotkov delnic. Kot smo razkrili v Dnevniku, sta namreč Mohar in Satler v začetku letošnjega leta odkupila terjatev Banke Celje do Zvona Dva Holdinga v stečaju, ki je bila zavarovana z delnicami Cetis-Grafa. Sredi minulega meseca je nato njun MSIN Razvoj objavil poziv za javno dražbo, le deset dni kasneje pa je Gorenjski tisk na tej dražbi za vsega štiri milijone evrov kupil Cetis-Graf. Preostali konkurenti za nakup Cetis-Grafa na dražbi že od vsega začetka niso imeli realnih možnosti, saj bi morali v vsega osmih dneh nakazati 2,4 milijona evrov varščine, zagotoviti vire financiranja za prevzem Cetis-Grafa in Cetisa in se pripraviti na tveganja, povezana z uradom za varstvo konkurence in ministrstvom za delo (Cetis-Graf ima status invalidskega podjetja). Čeprav se je po njegovih besedah skupina MSIN na ta posel pripravljala več kot leto dni, Mohar pravi, da so imeli morebitni preostali interesenti dovolj časa za pripravo na dražbo. Toda tudi, če bi kateremu od njih to uspelo, sta si Mohar in Satler pridržala pravico, da lahko kadar koli in brez pojasnil od posla odstopita.

Medtem ko je Moharju in Satlerju do Cetis-Grafa in posledično do 40odstotnega paketa delnic Cetisa uspelo priti za vsega okoli štiri milijone evrov, pa ju bo prevzem Cetisa stal bistveno več. Ves Cetis je sicer na borzi vreden le dobre štiri milijone evrov, vendar je le malo možnosti, da bi Kapitalska družba in Slovenska odškodninska družba svoj 15-odstotni paket delnic prodali po trenutni borzni ceni. Poleg tega bosta morala Gorenjski tisk in Cetis-Graf s svojo ponudbo prepričati tudi družbo za upravljanje KBM Infond, Kovinoplastiko Lož in Triglav Naložbe, ki imajo skupaj v lasti tretjinski delež. »Želimo si priti do čim večjega lastništva. Prevzem bomo financirali deloma z lastnimi sredstvi, deloma z bančnimi posojili, vendar o podrobnosti še ne moremo govoriti,« nam je povedal Mohar.

Po neuradnih informacijah naj bi si Mohar in Satler prizadevala priti do najmanj 90-odstotnega deleža Cetisa, kar bi jima omogočilo tudi iztisnitev malih delničarjev in vključitev družbe v njuno grafično skupino. Pri prevzemu Cetisa bo imel sicer ključno vlogo UVK, saj je celjska skupina največji konkurent Gorenjskemu tisku, EGP Škofja Loka in številnim preostalim družbam v lasti Moharja in Satlerja.

portalov

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.