Kitajci prevzemajo Gorenje
MEDIJ: TV SLOVENIJA 1, DATUM: 15.6.2018, ODDAJA: TV DNEVNIK SLO 1, 19.19 NOVINARKA: VESNA DERŽEK SOVINEK
Za ogled prispevka pritisni TUKAJ ali na sliko.
DEJAN LADIKA (voditelj): Kitajski gigant Hisense v Gorenju še pred iztekom prevzemne ponudbe, ki je odprta do 26. junija, neuradno že obvladuje 86 odstotni lastniški delež. Svoj delež bo prodala tudi država, oziroma KAD in zanj iztržil slabih 50 milijonov evrov. Zaposleni so zaskrbljeni, prevladujoč delež Kitajcev, tri četrtine ali več, prinaša tudi spremembe v upravljanju tega največjega zaposlovalca v Sloveniji.
VESNA DERŽEK SOVINEK (novinarka): Gorenje, i je zaradi slabšega poslovanja v minulem letu mrzlično iskalo stratega, bo zdaj očitno povsem v lasti Kitajcev. Hisense je zlahka prišel do več kot tričetrtinskega deleža, neuradno obvladuje že 86 odstotkov vseh Gorenjevih delnic, svoj delež bo prodala tudi država, zelo verjetno sledi iztisnitev malih delničarjev.
TOMISLAV APOLLONIO (borzni analitik): Lahko se nam zgodi, da bo prišlo do 90 procentov, da bo presežen celo ta prag, kar pa omogoča novemu večinskemu delničarji da iztisne male delničarje.
DERŽEK SOVINEK: O umiku iz borze, ki takšnemu deležu lahko sledi, prvi mož Gorenja Bobinac sicer še na torkovi skupščini ni želel špekulirati.
FRANJO BOBINAC (predsednik uprave Gorenja): To so vse v tem trenutku hipotetična vprašanja, vse možnosti bodo znotraj nekih postopkov, ki se bodo dogajali v naslednjih tednih in mesecih, seveda odprte.
DERŽEK SOVINEK: A se je že takrat dobro vedelo, da država na vse pretege išče poti kako se izogniti politični odločitvi o prodaji svojega deleža. Vlada se bo zdaj z informacijo o prodaji le seznanila. Zaposlene skrbi.
ŽAN ZEBA (predsednik Sindikata SKEI Gorenje): Zanimivo je, da niti z eno besedo država do sedaj do prodaje deleža ni niti omenjala niti sodelovala v kakšnih dogovorih. Normalno bi bilo, glede na to, da je bilo Gorenje tako strateško pomembno, da bi vsaj šlo v neki smeri zaščite delovnih mest dobaviteljev.
DERŽEK SOVINEK: Kaj jih čaka jeseni?
RAJKO STANKOVIČ (predsednik Društva Mali delničarji Slovenije): Verjetno bodo spremenili upravljanje iz dvotirnega sistema v enotirni sistem in takrat bodo imeli izvršne in neizvršne direktorje, kar pa ne pomeni, da morda ti, ki so sedaj bili imenovani v upravo, ne bodo ostali.
DERŽEK SOVINEK: Prevzemna ponudba je odprta še 11 dni.