Društvo MDS vložilo tožbo na Upravno sodišče in Pobudo za oceno ustavnosti na Ustavno sodišče v primeru Banke Celje

NatisniNatisni

Društvo Mali delničarji Slovenije (Društvo MDS) je, preko pooblaščene odvetnice Tamare Kek, na Upravno sodišče RS, dne 15.1.2015, vložilo Tožbo zoper odločbo Banke Slovenije o izrednih ukrepih št. PBH-24.20-024/13-023 z dne 16. 12. 2014, izrečenih Banki Celje d.d. Toženi stranki sta Republika Slovenija in Banka Slovenije. Danes 23.01.2014 pa je v imenu delničarjev, ki so bili do izbrisa skupaj lastniki 13,44 % delnic Banke Celje, vložilo še Pobudo za oceno ustavnosti na Ustavno sodišče RS, zaradi razlastitve delničarjev Banke Celje.

 

Ljubljana in Celje, 23. januar 2015


 

Delničarji in obvezničarji Banke Celje brez svojega premoženja čez noč

Spomnimo, da je Banka Slovenija 16.12.2014 izdala Odločbo o izrednih ukrepih, s katero je enostransko razlastila imetnike delnic in obveznic Banke Celje pod pretvezo, da je Banka Celje v slabem finančnem stanju in je kapital banke negativen. V nasprotju s tem, pa rezultati Banke Celje na dan 30.09.2014 navajajo, da knjigovodska vrednost delnice Banke Celje znaša 82,40 EUR in tako do danes ni jasno, kako lahko uradniki Banke Slovenije in Ministrstva za finance tako kreativno pišejo odločbe brez vsake pravne ali ekonomske podlage. 

Pri tem bi bilo zanimivo izvedeti koliko depozitov je imela Republika Slovenija v Banki Celje na dan izbrisa, saj bi skladno z ZGD-1 morali zaradi NLB in SDH, ki sta skupaj imel v lasti 51 % Banke Celje in oba sta v 100 % lasti Republike Slovenije vse depozite pretvoriti v kapital in šele nato opraviti izbris. 

 

Kreativna matematika Banke Slovenije in Ministrstva za finance ter sklicevanje na Bruselj

Več kot očitno je, da si Banka Slovenije in Ministrstvo za finance jemljeta v roke temeljno pravico in sicer pravico do zasebne lastnine, ki je zapisana v Ustavi Republike Slovenije, saj so cenjeni uradniki brez vsakršne resne podlage razlastila sedaj že štiri (4) slovenske banke, ves čas pa se opirajo na stavek, da je tako zahtevala Evropska komisija, pa čeprav ne gre za drugega kot sporočilo Evropske komisije, ki na ravni Evropske unije (EU) ni zavezujoče.

V nasprotju z navedenim ter ne ozirajoč se na finančne podatke Banke Celje, ki je izkazovala pozitiven kapital še manj kot tri mesece pred razlastitvijo, so delničarji in obvezničarji bili dobesedno okradeni. Tako je 684 delničarjev izgubilo nekaj manj kot 42 milijonov EUR, 177 obvezničarjev (110 fizičnih in 67 pravnih oseb) in lastnikov podrejenih depozitov pa 92,25 milijonov EUR.

 

Kršitev temeljnih ustavnih pravic

Z omenjeno razlastitvijo je Banka Slovenije skupaj z Ministrstvom za finance kršila tudi temeljne ustavne pravice in sicer pravico do zasebne lastnine, pravico do svobodne gospodarske pobude ter načela pravne države.

Zaradi vsega navedenega je Društvo MDS v imenu  pravnih in fizičnih oseb, ki so imeli v lasti več kot 13,44 % Banke Celje, preko odvetnice Tamare Kek vložilo Tožbo na Upravno sodišče zoper Republiko Slovenijo in Banko Slovenijo, na Ustavno sodišče pa Pobudo za oceno ustavnosti odločbe Banke Slovenije.

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.