Pomorska družba

Izredna revizija poslov v Splošni plovbi ni dobila dovolj podpore zaradi namerne (?!) napake predsedujočega skupščini

Odvetnik mag. Gregor Velkaverh je danes samemu sebi, kot pooblaščencu družbe Pomorska družba, d.d., v kateri ima večino nemško podjetje Döhle ICL (preko podjetja Istrainvest, d.o.o.) dovolil uresničevanje glasovalnih pravic, pa čeprav ga je podpisal Jochen Thomas Döhle direktor Pomorske družbe, ki pa mu je mandat potekel že 10.07.2011. S tem manevrom je pooblaščenec nemškega ladjarja, mag. Velkaverh poleg svojega deleža v Splošni plovbi glasoval tudi z 21-odstotnim deležem Pomorske družbe in preprečil izglasovanje izredne revizije.

 

Portorož, 26. januar 2012


 

Gregor Velkaverh hkrati tudi predsednik NS Pomorske družbe, d.d.

V Pomorski družbi je še vedno več kot 250 malih delničarjev, ki v NS kljub večkratnim poskusom nimajo svojega predstavnika v NS; še več Istrainvest je do večinskega deleža prišel brez da bi podal ponudbo za prevzem preostalim delničarjem, skladno z določili slovenske zakonodaje.

Da pa je farsa še večja, pa je zgovorno dejstvo, da je mag. Gregor Velkaverh predsednik Nadzornega sveta Pomorske družbe, ki bi morala opraviti morebitno ponovno imenovanje Jochena Thomasa Döhleja po 10.07.2011 za direktorja družbe, a je to očitno pozabil in je le to tudi zapisano v notarskem zapisniku današnje skupščine. Imenovanje članov organov post-festum v Pomorski družbi ni novost, saj so na zadnji skupščini (julija 2011), g. Kirsta Wulferta Georga Hermanna imenovali za nov 4-letni mandat, pa čeprav mu je ta potekel že maja; še več, g. Kirst se v preteklem mandatu ni udeležil niti ene seje NS, kar kaže na njegov odnos do družbe in funkcije, ki jo zavzema.

 

Pristojno sodišča naj odloči hitro, učinkovito in v skladu z vladavino prava

Društvo Mali delničarji Slovenije je po današnjem opravljenem vpogledu v AJPES ugotovilo, da je bil Jochen Thomas Döhle imenovan za direktorja, 10.07.2006 za obdobje 5 letih v skladu z točko 16 veljavnega statuta Pomorske družbe in današnjega pooblastila za zastopanje Pomorske družbe na skupščini Splošne plovbe ni podpisal njen zakoniti zastopnik, saj g. Döhle od 11.07.2011 ni več v funkciji zakonitega zastopnika Pomorske družbe, zaradi poteka mandata.

 

Društvo MDS poziva Odvetniško zbornici Slovenije naj prouči ravnanje odvetnika

Mag. Gregor Velkaverh, odvetnik in tudi predsednik NS Pomorske družbe, je že na začetku današnje skupščine priznal, da kot pooblaščenec Pomorske družbe nima veljavnega pooblastila za zastopanje, kasneje pa si je te pravice kot predsedujoči skupščini vseeno nezakonito podelil, pa v Društvu MDS od Odvetniške zbornice zahtevamo, da se nemudoma opredeli do tega dejanja.

Preobrat v večletni preiskavi lastninjenja Splošne plovbe?

Medij: Dnevnik Avtorji: Sebastjan Morozov  Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Poslovni dnevnik/ Gospodarstvo Datum: 22. 04. 2013 Stran: 21

Po več letih preiskovanja sumov kaznivih dejanj v zadevi Splošna plovba je zapriseženi sodni izvedenec ugotovil, da naj bi nemški kupec v različnih transakcijah z deleži Splošne plovbe pridobil večmilijonsko premoženjsko korist.

Premoženjska korist, ki naj bi jo pridobilo podjetje Döhle ICL v različnih transakcijah z lastniškimi deleži Splošne plovbe, znaša skoraj štiri milijone evrov.

Čeprav je to zapriseženi sodni izvedenec za ekonomijo in finančno stroko ugotovil po naročilu Mercate, ki s Splošno plovbo že več bije sodno vojno za svoj prav, bi bil lahko morda podatek o premoženjski koristi nemškega ladjarja ključnega pomena pri nadaljevanju preiskave in morebitni uvedbi kazenskega postopka v enem od najbolj netransparentnih privatizacijskih postopkov na naših tleh. Spomnimo, podjetje Döhle ICL je v Splošni plovbi pridobilo več kot polovični lastniški delež po tem, ko je leta 2007 kupilo 30 odstotkov delnic.

Policija sumov storitve kaznivih dejanj ni zaznala...

Zaradi domnevnih nepravilnosti v zadevi Splošna plovba je bilo do zdaj vloženih enajst kazenskih ovadb. Po naših informacijah je devet od teh ovadb vložila Mercata, eno pa komisija za preprečevanje korupcije (KPK). Zadnjo ovadbo sredi leta 2011 je Mercata vložila proti Döhle ICL in lastniku Jochenu Thomasu Döhleju. Očita mu, da je nekdanjega finančnega ministra, danes že pokojnega Andreja Bajuka naklepoma napeljal k izrabi uradnega položaja: večkrat naj bi ga nagovarjal, naj mu omogoči postopen prevzem večinskega deleža Splošne plovbe, med drugim tako, da se Mercati prepreči, da bi presegla 25-odstotni oziroma kontrolni delež v Splošni plovbi. To pa se je pozneje tudi zgodilo.

Nepravilnosti je zaznalo tudi več državnih institucij. Da je bil državni delež v tej družbi prodan netransparentno in ob kršitvi zakonov, je tako ugotovilo računsko sodišče. Tudi komisija za preprečevanje korupcije je še v času, ko jo je vodil Drago Kos, pri prenosu lastništva Splošne plovbe z države na Sod, ki je bil eden ključnih korakov pri njeni privatizaciji, zaznala razloge za sum storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic posameznih članov vlade. A na policiji so nam pojasnili, da se sumi, povezani s Splošno plovbo, niso potrdili, o čemer so nazadnje tožilstvo obvestili lani.

Društvo MDS zahteva odgovor Odvetniške zbornice, glede ravnanj mag. Gregorja Velkaverha, na skupščini Splošne plovbe

Društvo Mali delničarji Slovenije (MDS) sedaj tudi pisno zahtevalo odgovor Odvetniške zbornice Slovenije, glede ravnanj njenega podpredsednika (Odvetniške zbornice) odvetnika mag. Gregorja Velkaverha, na skupščini Splošne plovbe 26.01.2012
 
Ljubljana, 16.02.2012
 

Društvo Mali delničarji Slovenije je pri Odvetniški zbornici Slovenije vložilo tudi pisno prijavo zoper odvetnika mag. Gregorja Velkaverha, Ferrarska 12, 6000 Koper, zaradi kršitev določil 12. in 49. člena Kodeksa odvetniške poklicne etike Odvetniške zbornice Slovenije ter kršitev več alinej 77. b člena Statuta Odvetniške zbornice Slovenije.
 
Za pisno vlogo smo se odločili zato, ker se na Medijsko objavo z javnim pozivom, z dne 26. januarja 2012, ki jim je bila posredovana tudi na objavljen e-poštni naslov iz Odvetniške zbornice Slovenije vse do danes niso odzvali ne javno in ne pisno.  

 
Na januarski skupščini družbe Splošna plovba, d.o.o., Portorož, na kateri se je odvetnik mag. Velkaverh predstavil kot pooblaščenec večinskih družbenikov DÖHLE ICL BMBH, Hamburg, Nemčija, ter Pomorska družba d.d., s svojim ravnanjem preprečil izvedbo posebne revizije zaradi preveritve vodenja poslov Skupine Splošna plovba, pri katerih večinski lastnik tožene stranke g. Jochen Thomas Doehle istočasno nastopa v vlogi predsednika nadzornega sveta, v vlogi posrednika, ki komercialno zaposluje večino ladij Skupine Splošna plovba, v vlogi posrednika, preko katerega potekajo vsi nakupi in prodaje ladij ter lastnika, od katerega je Skupina Splošna plovba samo po prevzemu kupila kar 10 od 13 ladij.
 
Na skupščini je bil odvetnik mag. Velkaverh, na podlagi nasprotnega predloga družbenika DÖHLE ICL BMBH, po očitno vnaprej dogovorjenem scenariju ob podpori obeh paradržavnih skladov izvoljen za predsednika skupščine in se je takoj po izvolitvi odločil upoštevati veljavnost pooblastila za zastopanje družbenika Pomorske družbe, d.d., ter, posledično, tudi glasovati v imenu omenjenega družbenika o točkah dnevnega reda skupščine, kljub naslednjim dejstvom:
 
1.     pooblastilo, ki mu ga je podelil družbenik Pomorska družba, d.d., je neveljavno, saj ga je podpisala oseba, ki ji je potekel mandat za zastopanje in vodenje Pomorske družbe, d.d.,
2.     odvetnik mag. Velkaverh skupščini dne 26.01.2012 ni predložil nikakršnega dokumenta ali sklepa o ponovnem imenovanju Jochena Thomasa Döhleja za direktorja Pomorske družbe, d.d., po 10.07.2011, s katerim bi dokazal veljavnost izdanega pooblastila, kljub dejstvu, da le-ta še ni bil vpisan v ustrezne registre kot zakoniti zastopnik (kar je razvidno tudi iz strani 3 in 4 notarskega zapisa skupščine družbe Splošna plovba, d.o.o., Portorož, ki ga je pripravila notarka Mojca Tavčar Pasar iz Portoroža, pod številko Sv 67/12 z dne 27.01.2012),
3.     da je Pomorsko družbo d.d. ob neveljavnem pooblastilu (pa tudi v primeru, če bi bilo to pooblastilo veljavno) kot pooblaščenec zastopal mag. Velkaverh kot predsednik nadzornega sveta družbe, kar je glede na drugo alinejo 1. odstavka 273. člena ZGD-1 izrecno prepovedano, prav tako pa se vodenje poslov skladno z določili 5. odstavka 281. člena ZGD-1 ne more prenesti na nadzorni svet, kar je ob neveljavnem pooblastilu storil mag. Velkaverh.
 
Z upoštevanjem glasov Pomorske družbe d.d. (ironično – tudi v imenu malih delničarjev), pa je mag. Velkaverh uspel preprečiti izglasovanje izvedbe posebne revizije.

Bajuk je vsaj dvakrat kršil ustavo

Medij: Nedeljski dnevnik Avtorji: Brajer Ciril Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Ostalo Datum: 31. 10. 2010 Stran: 4

FORMULA PRI PRODAJI SPLOŠNE PLOVBE JE BILA »XY NAPREJ, IN TO ČIM PREJ«

Mislim, daje pametno, da smo tiho, je rekel takratni minister za finance -Državo so prikrajšali za najmanj 50 milijonov dolarjev -Tožilstvo razpolaga z dokumentacijo že od leta 2007, a se ne zgodi nič.


»Zadeva, o kateri sprašujete, je v predkazenskem postopku, zato vam več informacij ne moremo posredovati. S spoštovanjem, Skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala.« Odgovor smo dobili, ko smo vrtali z vprašanji o okoliščinah prodaje Splošne plovbe, edinega slovenskega ladjarja, v času vlade Janeza Janše. Kriminalistična policija je obravnavala že več sumov kaznivih dejanj, tožilcem je posredovala dve poročili. V predkazenskem postopku na podlagi letošnje prijave še vedno preverja sume kaznivih dejanj gospodarskega kriminala.

Nočne more

Direktor Mercate Marko Mencin nas sprejme s kupom sedmih debelih knjig pred seboj. Vsaka je kazenska ovadba z obsežno dokumentacijo in dokazi. Pa se nasmeje: »Za koliko milijonov tožb bomo tokrat pridelali? Krivci so hudo živčni! Dvakrat so mi poskušali vlomiti v hišo. Na srečo jim ni uspelo. Nevarno je, ker poznam podrobnosti in razumem celotno ozadje prodaje, zato lahko povezujem na prvi pogled nepovezano vrsto dogodkov, ki šele skupaj kažejo celotno in resnično sliko.«

Kako ste prišli do magnetograma pogovora na vladi, ki naj bi bil za Andreja Bajuka in Janeza Janšo posebej obremenilen?

»Na okrožnem državnem tožilstvu v Kopru, ko smo nenapovedano izkoristili pravico, da pogledamo v tožilski spis glede ovadbe, ki jo je tožilstvo v zelo čudnih okoliščinah ovrglo. Pregon smo morali prevzeti sami kot oškodovanci. Nekatere druge pomembne listine, ki jih takrat nismo kopirali, so kasneje izginile iz tožilskega spisa. Zaradi tega smo tudi urgirali na višje državno tožilstvo, ki pa se seveda spreneveda. Ko smo že imeli magnetogram, smo ga zahtevali tudi od vlade in kasneje od nje še umik stopnje tajnosti. Vlada je obe moji zahtevi zavrnila, državno pravobranilstvo pa je sporočilo, da bo zoper mene zaradi izdaje poslovne skrivnosti vložilo kazensko ovadbo.«

Le zakaj, za vraga, ta vlada tako trmasto skriva grehe prejšnje?

Računsko sodišče potrdilo sume o netransparentni prodaji Splošne plovbe, ki jo vodi Egon Bandelj

Medij: Dnevnik Avtorji: Sebastjan Morozov, Vesna Vuković Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Poslovni dnevnik Datum: 01. 09. 2010 Stran: 22
 
Ljubljana - Revizijsko poročilo računskega sodišča o prodaji Splošne plovbe je potrdilo sume, da je bil državni delež v tej družbi leta 2007 prodan netransparentno in da so bili pri tem celo kršeni zakoni. Zato je vrhovno državno tožilstvo že zaprosilo računsko sodišče za revizijsko poročilo o ravnanjih takratne vlade Janeza Janše, finančnega ministrstva v času Andreja Bajuka, Kapitalske družbe (Kad) pod vodstvom Tomaža Toplaka in Slovenske odškodninske družbe (Sod) pod vodstvom Marka Pogačnika pri omenjeni prodaji.
 
Računsko sodišče je potrdilo sume, da je bila Splošna plovba prodana netransparentno. Poročilo izpostavlja enega ključnih dokumentov v tej reviziji, to je magnetogram seje vlade iz junija 2006, ki naj bi bil kronski dokaz tega, da je bila prodaja na političnem vrhu dogovorjena že slabo leto prej.
 
Pospeške prodaji naj bi dajal finančni minister Andrej Bajuk, izpeljala pa sta jo Marko Pogačnik (levo) in Tomaž Toplak (desno). (Foto: Luka Cjuha /dokumentacija Dnevnika)
 
S sporno prodajo se je ukvarjala tudi komisija za preprečevanje korupcije. "Pri postopkih prenosa lastništva Splošne plovbe na Sod smo ugotovili razloge za sum storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic posameznih članov vlade. Primer smo policiji odstopili junija 2007, na informacijo policije, da suma ni uspela potrditi, pa smo jim zadevo, podkrepljeno z dodatnimi ugotovitvami in dokumentacijo, ponovno odstopili oktobra 2009. Za zdaj od policije še nismo prejeli obvestila o ukrepih," je včeraj za Dnevnik pojasnila Barbara Fürst iz protikorupcijske komisije. Poročilo med drugim omenja enega od ključnih dokumentov v tej reviziji, to je magnetogram seje vlade iz junija 2006.
 
Dnevnik je že maja letos opozoril na vsebino tega magnetograma, ki je takrat nosil še oznako zaupnosti in ki naj bi bil kronski dokaz tega, da je bila prodaja skoraj 30-odstotnega deleža v Splošni plovbi na najvišjem političnem vrhu dogovorjena že slabo leto pred prodajo, in sicer s ciljem prodaje Splošne plovbe izbrancu, nemškemu ladjarju Petru Döhleju.
 

POMORSKA DRUŽBA

Datum skupščine: 
01.07.2010 - 14:00
Naslov: 
na sedežu družbe, Obala 55, Portorož.
Status: 
arhivirana

Pomorščaki v sodni vojni

Medij: Slovenske novice Avtorji: Umer Iztok Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Črni scenarij Datum: 17. 05. 2010 Stran: 10

Na odločitev višjega sodišča, ki je potrdilo, da je bil nekdanji predsednik Sindikata pomorščakov Slovenije (SPS) Karl Filipčič razrešen nezakonito, je SPS vložil zahtevo za revizijo postopka

Sporu med nekdanjim predsednikom Sindikata pomorščakov Slovenije (SPS) Karlom Filipčičem in sindikalno organizacijo ni videti konca, na različnih sodnih instancah je v obravnavi več zadev, proti nekdanjemu prvemu možu sindikata pomorščakov pa teče tudi predkazenski postopek zaradi sumljivega izplačila potnih stroškov in dnevnic.


Tako je pred meseci višje sodišče v Kopru odločilo, da je bil sklic izredne konference SPS decembra 2006, na kateri so razrešili predsednika Karla Filipčiča, nezakonit. Po mnenju višjega sodišča konferenca naj ne bi bila sklicana v skladu sstatutom, tako da sta bila Filipčičev odpoklic in imenovanje njegovega naslednika Petra Kaludjeroviča nezakonita. Z odločitvijo se SPS ne strinja, zato je vložil zahtevo za revizijo postopka na vrhovno sodišče.

Računsko sodišče: prodaja Splošne plovbe je bila netransparentna

Medij: Dnevnik Avtorji: Sebastjan Morozov Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Poslovni Dnevnik Datum: 12. 05. 2010

LJUBLJANA - Računsko sodišče je v osnutku revizijskega poročila o prodaji 30-odstotnega lastniškega deleža Splošne plovbe ugotovilo, da si Slovenska odškodninska družba (Sod) in Kapitalska družba (Kad) pri prodaji nista prizadevali za cilj maksimiziranja vrednosti, smo izvedeli iz neuradnih virov.

To očitno pomeni, da bi paradržavna sklada od prodaje Splošne plovbe nemškemu podjetju Döhle lahko iztržila višjo kupnino, kot sta jo; namreč 55,5 milijona evrov. Od tega zneska je Sod prejel 53,6 milijona evrov, Kad, ki je prodajal približno enoodstotni družbeniški delež, pa 1,9 milijona evrov. Z osnutkom poročila se je vlada že seznanila.


Po naših informacijah na računskem sodišču ocenjujejo, da Sod in Kad - čeprav je končna prodajna cena 30-odsotnega lastniškega deleža Splošne plovbe za okoli 50 odstotkov presegala prvotne ponudbe - nista ravnala smotrno in si nista zastavila cilja maksimiziranja prodajne vrednosti. Zadnja ocena vrednosti, s katero sta razpolagala Sod in Kad, se je nanašala na 31. december 2005, čeprav sta naložbo prodajala kar leto in pol kasneje. Hkrati računsko sodišče opozarja, da prodaja Splošne plovbe ni potekala pregledno, tako da bi bili vsi potencialni kupci v vseh fazah prodaje enakomerno obveščeni. To je onemogočilo večjo konkurenco med njimi. Pri tem je smiselno poudariti pomembno dejstvo, in sicer da potencialni kupci sploh niso smeli izvesti skrbnega pregleda družbe.

KARL FILIPČIČ - borec za pravice pomorcev - žrtev vodstva Splošne plovbe d.o.o.

Izjava za javnost Karl Filipčič

 

Portorož, 07.04.2010

 

Višje sodišče je potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča, da je bil sklic t.i. izredne konference nezakonit, kot tudi vsi njeni sklepi: razrešitev predsednika SPS, izključitev Karla Filipčiča iz članstva SPS, imenovanje novega predsednika Petra Kaludjerovića


 

Karl Filipčič, predsednik Sindikata pomorščakov Slovenije (SPS) v letih 1999 do leta 2008, obveščam pomorščake in javnost, da sem po dolgotrajnem sodnem postopku zaradi poskusa nasilnega prevzema vodenja sindikata, prejel sodbo Višjega sodišča v Kopru, ki potrjuje nezakonito početje peščice članov SPS.
 
Član sindikata na delu v kadrovski službi Splošne plovbe je po dogovoru s predsednikom uprave Splošne plovbe Portorož (SPP), g. Egonom Bandljem organiziral t.i. izredno konferenco z namenom, da bi odstranili legalno izvoljenega predsednika sindikata. Višje sodišče je potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča, da je bil sklic t.i. izredne konference nezakonit, kot tudi vsi njeni sklepi (razrešitev predsednika SPS, mojo izključitev iz članstva SPS, imenovanje novega predsednika g. Petra Kaludjerovića in drugo). Sodišče je tudi zavrnilo navedbe nezakonitega vodstva SPS, češ da je bila moja odstranitev z mesta predsednika SPS utemeljena zaradi nezakonitega razpolaganja s sredstvi sindikata. Sodišče je pravnomočno ugotovilo, da so vse navedbe nezakonitega vodstva Sindikata pomorščakov Slovenije o oškodovanju sredstev sindikata in izplačilih z moje strani, neutemeljene.  


Gonja proti meni se je začela po tem, ko sem ugotovil grobe kršitve Kolektivne pogodbe (KP) hčerinskega podjetja Splošne plovbe in zahteval takojšnje spoštovanje dogovorjenih pravic, kot je plačevanje prispevkov za socialno in pokojninsko varnost pomorščakov. Podjetje jih namreč ni plačevalo večjemu številu pomorščakov. Nadalje sem se zavzel za pravice malih delničarjev-pomorščakov v Pomorski družbi d.d., družbi pooblaščenki, ki je bila ustanovljena zaradi premalo izplačanih plač. Zagovarjal sem interese članov SPS, da bi največji slovenski ladjar ostal v domači večinski lasti in da bi Splošna plovba zaposlovala slovenske pomorščake v skladu z nacionalno zakonodajo oz. priporočili EU o zaposlovanju pomorščakov. Prizadeval sem si tudi za neodvisno in samostojno delovanje sindikata v skladu z mednarodnimi konvencijami, ki zagotavljajo pravico do svobodnega sindikalnega združevanja.
 
Pritisk proti meni se je stopnjeval v letu 2006. Prvi vrhunec se je zgodil že na redni letni konferenci Sindikata pomorščakov Slovenije novembra 2006. Takrat se je v delovanje zoper mene, kot predsednika sindikata, vključil dolgoletni pravni zastopnik Splošne plovbe, g. Gregor Velkaverh iz koprske odvetniške pisarne Starman & Velkaverh. G. Velkaverh je hkrati pooblaščenec nemškega ladjarja g. Johana Dohlle-ja in predsednik Nadzornega sveta Pomorske družbe. Nepovabljena gosta, g. Gregor Velkaverh in g. Peter Ivanež, kadrovski direktor SPP, sta poskušala onemogočiti delo konference in rušiti predsednika sindikata, kar pa takrat ni uspelo. Prostor sta morala zapustiti po dveh urah vročih razprav z grožnjami pomorščakov, da bodo poklicali policijo.
Syndicate content

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.