Marko Mencin

Na širnih oceanih in v lokalnem časniku

Medij: Delo - Sobotna priloga Avtorji: Šuligoj Boris Teme: Sklici skupščin delniških družb
Rubrika / Oddaja: Sobotna priloga
Datum: 08. 01. 2011 Stran: 6

Egon Bandelj, prvi človek Splošne plovbe Če poslanci pred petnajstimi leti ne bi sprejeli zakona o prevzemu dolgov Splošne plovbe Portorož, tega intervjuja ne bi bilo. Slovenija bi že zdavnaj ostala brez svojega ladjarja, njegove dolgove (več kot sto milijonov dolarjev) pa bi morala v vsakem primeru poravnati. Toliko let pozneje vemo, daje Splošna plovba večkratno poplačala državi tedanji prevzem dolga in da zdaj sodi med najuspešnejša slovenska podjetja.

Uspešnost ladjarjev je dokaj relativna zadeva, podobna hoji po skrajnem robu racionalnega. Če vprašate Egona Bandlja, edinega člana uprave, bivšega pomorca, vam popolnega odgovora na vprašanje, kje je skrivnost njihovega uspeha, ne bo mogel dati.

»Najbolj zaslužne so razmere na svetovnem pomorskem trgu, ki so v resnici ena velika ladjarska borza. Nihče ne zna zanesljivo napovedati, kaj se bo zgodilo čez šest mesecev, denimo.« Še bolj skrivnostno se zdi vprašanje, zakaj so pri Splošni plovbi naredili odmik od dolgoletne prakse in se odločili za časopisno-založniško dejavnost. Niti v teoriji ni možnosti, da bi s tem razpršili svoja precejšnja poslovna tveganja.

Zakaj ste se odločili za prevladujoče lastništvo v Primorskih novicah?

Glede na dobre rezultate poslovanja smo si lahko privoščili, da ponudimo temu časopisu stabilnost in da ostane primorski. Saj so bile Primorske novice že doslej primorske ... So bile, ampak želimo, da ostanejo še naprej.

Je bila kakšna možnost, da ne bi bile?

Ne vem. So pa prejšnji lastniki večinoma v finančnih težavah. Saj to ni vaša osnovna dejavnost. Zato marsikoga zanima, zakaj se spuščate v ta posel. Tudi večina dosedanjih lastnikov, teh, ki so nam prodali deleže, se je ukvarjala z drugo dejavnostjo. Nekateri lastniki, na primer Dnevnik, bi lahko bili v navzkrižju interesov. Že, ampak vi se doslej niste veliko ukvarjali z drugimi dejavnostmi.

V čem je sprememba?

V preteklosti nismo imeli takšnih finančnih možnosti. Nekateri primerjajo to potezo s tistim, kar je počela Pivovarna Laško z Večerom in Delom in jima na koncu povzročila veliko preglavic. Zgodba Večera in Dela se v primeru Primorskih novic ne more ponoviti. Nas ne zanimajo deleži ne Dnevnika, ne Dela, ne Večera. Razumem.

Ampak kako aktivni lastnik boste pri Primorskih novicah?

Primorske novice so naša dolgoročna naložba. Vsaj do tedaj, ko bomo uspešno poslovali, kar pa je odvisno od svetovnega pomorskega trga. Glede Šrotove poteze pri časopisih pa naslednje: verjetno je Šrotova ekipa vedela, kaj želi doseči, ampak je prehitro zašla v težave zaradi menedžerskih odkupov. Splošni plovbi pravzaprav nI potrebna boljša podoba v Sloveniji, ker sploh niste odvisni od slovenskega trga. Časopisno založništvo pa tudi ni kdo ve kako donosna dejavnost ...

Bajuk je vsaj dvakrat kršil ustavo

Medij: Nedeljski dnevnik Avtorji: Brajer Ciril Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Ostalo Datum: 31. 10. 2010 Stran: 4

FORMULA PRI PRODAJI SPLOŠNE PLOVBE JE BILA »XY NAPREJ, IN TO ČIM PREJ«

Mislim, daje pametno, da smo tiho, je rekel takratni minister za finance -Državo so prikrajšali za najmanj 50 milijonov dolarjev -Tožilstvo razpolaga z dokumentacijo že od leta 2007, a se ne zgodi nič.


»Zadeva, o kateri sprašujete, je v predkazenskem postopku, zato vam več informacij ne moremo posredovati. S spoštovanjem, Skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala.« Odgovor smo dobili, ko smo vrtali z vprašanji o okoliščinah prodaje Splošne plovbe, edinega slovenskega ladjarja, v času vlade Janeza Janše. Kriminalistična policija je obravnavala že več sumov kaznivih dejanj, tožilcem je posredovala dve poročili. V predkazenskem postopku na podlagi letošnje prijave še vedno preverja sume kaznivih dejanj gospodarskega kriminala.

Nočne more

Direktor Mercate Marko Mencin nas sprejme s kupom sedmih debelih knjig pred seboj. Vsaka je kazenska ovadba z obsežno dokumentacijo in dokazi. Pa se nasmeje: »Za koliko milijonov tožb bomo tokrat pridelali? Krivci so hudo živčni! Dvakrat so mi poskušali vlomiti v hišo. Na srečo jim ni uspelo. Nevarno je, ker poznam podrobnosti in razumem celotno ozadje prodaje, zato lahko povezujem na prvi pogled nepovezano vrsto dogodkov, ki šele skupaj kažejo celotno in resnično sliko.«

Kako ste prišli do magnetograma pogovora na vladi, ki naj bi bil za Andreja Bajuka in Janeza Janšo posebej obremenilen?

»Na okrožnem državnem tožilstvu v Kopru, ko smo nenapovedano izkoristili pravico, da pogledamo v tožilski spis glede ovadbe, ki jo je tožilstvo v zelo čudnih okoliščinah ovrglo. Pregon smo morali prevzeti sami kot oškodovanci. Nekatere druge pomembne listine, ki jih takrat nismo kopirali, so kasneje izginile iz tožilskega spisa. Zaradi tega smo tudi urgirali na višje državno tožilstvo, ki pa se seveda spreneveda. Ko smo že imeli magnetogram, smo ga zahtevali tudi od vlade in kasneje od nje še umik stopnje tajnosti. Vlada je obe moji zahtevi zavrnila, državno pravobranilstvo pa je sporočilo, da bo zoper mene zaradi izdaje poslovne skrivnosti vložilo kazensko ovadbo.«

Le zakaj, za vraga, ta vlada tako trmasto skriva grehe prejšnje?

Računsko sodišče: prodaja Splošne plovbe je bila netransparentna

Medij: Dnevnik Avtorji: Sebastjan Morozov Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Poslovni Dnevnik Datum: 12. 05. 2010

LJUBLJANA - Računsko sodišče je v osnutku revizijskega poročila o prodaji 30-odstotnega lastniškega deleža Splošne plovbe ugotovilo, da si Slovenska odškodninska družba (Sod) in Kapitalska družba (Kad) pri prodaji nista prizadevali za cilj maksimiziranja vrednosti, smo izvedeli iz neuradnih virov.

To očitno pomeni, da bi paradržavna sklada od prodaje Splošne plovbe nemškemu podjetju Döhle lahko iztržila višjo kupnino, kot sta jo; namreč 55,5 milijona evrov. Od tega zneska je Sod prejel 53,6 milijona evrov, Kad, ki je prodajal približno enoodstotni družbeniški delež, pa 1,9 milijona evrov. Z osnutkom poročila se je vlada že seznanila.


Po naših informacijah na računskem sodišču ocenjujejo, da Sod in Kad - čeprav je končna prodajna cena 30-odsotnega lastniškega deleža Splošne plovbe za okoli 50 odstotkov presegala prvotne ponudbe - nista ravnala smotrno in si nista zastavila cilja maksimiziranja prodajne vrednosti. Zadnja ocena vrednosti, s katero sta razpolagala Sod in Kad, se je nanašala na 31. december 2005, čeprav sta naložbo prodajala kar leto in pol kasneje. Hkrati računsko sodišče opozarja, da prodaja Splošne plovbe ni potekala pregledno, tako da bi bili vsi potencialni kupci v vseh fazah prodaje enakomerno obveščeni. To je onemogočilo večjo konkurenco med njimi. Pri tem je smiselno poudariti pomembno dejstvo, in sicer da potencialni kupci sploh niso smeli izvesti skrbnega pregleda družbe.

Mercata toži direktorja Menine Jožeta Homarja zaradi odškodovanja družbe

Medij: Dnevnik  Avtorji: Sebastjan Morozov Teme: ZPRE-1 Rubrika / Oddaja: Poslovni Dnevnik 
Datum: 09. 02. 2010  Stran: 18
 
Družba Mercata je proti predsedniku uprave Menine Jožetu Homarju in petim drugim posameznikom vložila odškodninsko tožbo zaradi oškodovanja družbe.
 
Homar sklica skupščine in odškodninske tožbe ni želel komentirati. 
 
Po besedah predsednika uprave Mercate Marka Mencina so se za tožbo odločili, ker je Menina v preteklosti prodajala lastne delnice izbranim osebam po nižji ceni od tržne, kar je povzročilo oškodovanje družbe v znesku 131.000 evrov.
 
 
Ravnanje vodstva Menine predstavlja enega od klasičnih manevrov pri nepreglednih menedžerskih odkupih. Zaradi utemeljenega suma o oškodovanju družbe je Mercata kot 20-odstotna lastnica Menine, ki se ukvarja s prodajo pogrebne opreme, pred dnevi zahtevala tudi, da se na izredni skupščini zamenjajo trije člani nadzornega sveta.
 
Mencin pravi, da je nepravilnosti pri odkupu lastnih delnic ugotovil že izredni revizor, podjetje AGN Consultatio, ki ga je na skupščini pred časom imenovala največja delničarka, družba pooblaščenka MCL (pred kratkim je MCL ustanovilo podjetje Meng in nanj preneslo 46,65-odstotni lastniški delež Menine). V tem podjetju ima največji lastniški delež predsednik uprave Jože Homar.
 
Syndicate content

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.