Cinkarna Celje prvo četrtletje zaključila s skoraj petkrat večjim dobičkom

Medij: N1 Forbes Slovenija Avtorji: Kaja Stepančič Teme: Cinkarna Celje , mali delničarji Datum: Petek, 21. maj 2025 Stran: TUKAJ
Prodaja Cinkarne Celje se je najbolj povečala na trgih EU, kjer so prodali za 28 odstotkov oziroma 10,3 milijona evrov več pigmenta
V prvem četrtletju je Cinkarna Celje ustvarila 58,2 milijona evrov prihodkov od prodaje in 6,3 milijona evrov čistega dobička.
Cinkarna Celje je v prvem četrtletju ustvarila 58,2 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je 22 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Na to so vplivale predvsem višje prodane količine in prodajne cene pigmenta titanovega dioksida, glavnega proizvoda Cinkarne Celje, so sporočili iz družbe prek spletne strani ljubljanske borze.
Dobiček iz poslovanja pred amortizacijo (EBITDA) je znašal 11,7 milijona evrov, s čimer je bil za 150 odstotkov večji kot v lanskem prvem četrtletju. Delež EBITDA v prihodkih od prodaje je znašal 20 odstotkov. Čisti dobiček je poskočil za kar 392 odstotkov in dosegel 6,3 milijona evrov, potem ko se je lani ustavil pri 1,3 milijona evrov.
Zaslužek najbolj povečali na trgih EU
Prodaja na tuji trg se je v prvem četrtletju medletno povečala za 24 odstotkov, medtem ko je v Sloveniji v tem obdobju narasla za devet odstotkov na 4,1 milijona evrov.
Najobčutnejši dvig prodaje so zabeležili na trgih EU, na katerih tudi z naskokom prodajo največ. V prvem četrtletju so na teh prodali za 47,8 milijona evrov pigmenta, s čimer je prodaja poskočila za 28 odstotkov oziroma za približno 10,3 milijona evrov.
Sledile so tretje države, kjer so prihodki od prodaje znašali 4,3 milijona evrov, a se v primerjavi z lanskim prvim četrtletjem zmanjšali za 15 odstotkov. Na dolarskih trgih je prodaja poskočila za 63 odstotkov na skoraj dva milijona evrov.
Za naložbe, nabavo osnovnih sredstev in nadomestne opreme so v Cinkarni Celje v prvih treh mesecih porabili 4,2 milijona evrov. Pri tem so navedli, da vlagajo v programe, ki kažejo potencial rasti, ter da sledijo cilju zniževanja operativnih stroškov in zagotavljajo rentabilen obseg količinske proizvodnje.
Pritiski na marže tako zunaj kot znotraj EU
V začetku leta so začeli veljati stalni antidumpinški ukrepi na uvoz kitajskega pigmenta titanovega dioksida, ki so nadomestili začasne ukrepe iz leta 2024. Učinki teh sprememb na tržno ravnotežje se bodo jasneje pokazali v naslednjih četrtletjih, so navedli v Cinkarni Celje.
Ob tem so opozorili, da “kitajski proizvajalci kljub uvedenim antidumpinškim ukrepom, še naprej proaktivno iščejo poti na evropski trg, pogosto tudi z nižjimi cenami, kar ustvarja dodatni pritisk na marže evropskih proizvajalcev”. Ob tem se po njihovih informacijah na trgu pojavljajo hibridne mešanice z znižano vsebnostjo titanovega dioksida, ki ostajajo pod pragom za carinjenje.
“Hkrati zahodni proizvajalci zaradi slabših tržnih pogojev in nižjih cen na netarifnih trgih preusmerjajo dodatne količine pigmenta na zaščitene, tarifne trge, kar povečuje cenovni pritisk tudi znotraj EU. Pričakovati je, da se bo ta pritisk v prihodnjih mesecih še okrepil,” so še zapisali v nerevidiranem četrtletnem poročilu.