Ogrevanje pred prvojulijsko skupščino v Luki Koper

NatisniNatisni

Medij: Delo (Gospodarstvo) Avtorji: Aleš Stergar, Maja Grgič Teme: Mali delničarji Datum: Tor, 21. jun.. 2016 Stran: 10

Zavajanje Poslovodstvo Luke Koper: Družba je v zadnjem desetletju najbolje poslovala v času mandatov zdajšnje uprave in nadzornega sveta

Ljubljana - Uprava Luke Koper se bo danes odzvala na dogajanje pred prvojulijsko skupščino delničarjev, na kateri naj bi na predlog SDH predčasno zamenjali polovico nadzornikov. V odgovoru na vprašanje delničarjev iz VZMD pa so zapisali, da je družba v zadnjem desetletju najbolje poslovala lani in predlani, v času sedanjega poslovodstva in nadzornikov.


Predsednica NS Luke Koper Alenka Žnidaršič Kranjc je tudi v pogovoru za Delo spregovorila o različnih pritiskih, tudi ministra Petra Gašperšiča, da naj razreši predsednika uprave Luke Dragomirja Matica. Ker očitki blatijo ministrov ugled in ugled vlade, se je ta o nadaljnjih ukrepih že posvetoval z odvetniki.

Uprava Luke Koper je napovedala, da bo zaradi zavajanja javnosti, delničarjev in poslancev državnega zbora (na seji komisije za nadzor javnih financ) s prikrojenimi podatki sprožila postopek tržne manipulacije pri agenciji za trg vrednostnih papirjev zoper državnega sekretarja na finančnem ministrstvu Metoda Dragonjo. Ta napovedi ne komentira.

Na omenjeni seji komisije je predsednik uprave SDH Marko Jazbec zavrnil očitke in ponovil, da zamenjave v nadzornem svetu načrtujejo, da bo Luka Koper glede na načrtovane naložbe in rast prihodkov bolj donosna in da zamenjava ne pomeni nezaupnice upravi.

Svoj prav bodo v sredo na zboru delavcev predstavili zaposleni. Iz letnega poročila Luke Koper za leto 2015 izhaja, da so stroški dela za skupino znašali 45,8 milijona evrov, kar je desetino več kot leta 2014. Na rast teh stroškov so po pojasnilu družbe vplivali dodatek na plačo, ki se je od 1. januarja 2015 izplačal vsakemu zaposlenemu v Luki Koper v višini 230 evrov bruto na mesec, višja izplačila iz naslova delovne uspešnosti in večje število zaposlenih; teh je bilo 31 več. Povprečna plača v Luki Koper je lani znašala 3378 evrov bruto, v skupini pa 3095 evrov; vsi zaposleni so prejeli tudi trinajsto plačo.

V Luki Koper pa ne delajo samo zaposleni, temveč tudi najeti delavci, ki jih ne najemajo prek agencij, ampak ima družba z izbranimi podjetji pogodbo o zagotavljanju pristaniških storitev. Trenutno imajo podpisano pogodbo s 36 podjetji IPS (izvajalci pristaniških
storitev), ki zagotavljajo opravljanje pristaniških storitev.

Inšpektorat RS za delo prejema v zadnjih letih manj prijav kršitev pri izvajalcih pristaniških storitev v Luki Koper kot v preteklosti, ko je inšpektorat opravil številne nadzore pri različnih delodajalcih v Luki Koper in na podlagi ugotovljenih kršitev izrekel tudi številne ukrepe - ovadbe, globe in ureditvene odločbe, na območju Luke pa so v skladu s kadrovskimi zmožnostmi tudi naprej stalno prisotni. Ocenjujejo tudi, da Luka Koper v zadnjem obdobju dosledneje spoštuje določbe zakonodaje, kar pa ne pomeni, da zdaj ob nadzorih ne bi ugotavljali nobenih kršitev.

V ozadju vseh sporov je slejkoprej nova proga med Divačo in Koprom. Državni revizorji so včeraj objavili, da so zavrnili zahtevek za revizijo javnega naročila za preverjanje vrednosti projekta drugega tira, ki je bilo sicer za 81 tisočakov brez dedeveja dodeljeno družbi Geodata Engineering iz Torina.

Predsednik uprave Slovenskih železnic Dušan Mes ugotavlja, da obsojanja in obrekovanja SŽ že dosegajo mejo dobrega okusa. Ker je ravno nastopil nov petletni mandat in je dela na SŽ veliko, zanika tudi interes za vodenje nekakšne logistične združbe.

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.