Šest slovenskih bank blokiralo vse račune cerkvenega Zvona Ena Holdinga

NatisniNatisni

Medij: Dnevnik Avtorji: Več avtorjev Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Poslovni Dnevnik Datum: 18. 03. 2010 Stran: 17

Ljubljana, Maribor - Nova Ljubljanska banka (NLB), Raiffeisen banka, Gorenjska banka, Abanka Vipa, Hypo-Alpe Adria in Nova KBM so v torek blokirale vse transakcijske račune Zvona Ena Holdinga, enega izmed petih največjih slovenskih finančnih holdingov, ki je prek družbe Gospodarstvo Rast v večinski lasti mariborske nadškofije.


Okrožno sodišče v Mariboru je namreč izdalo sklep, s katerim je v celoti ugodilo izvršnemu predlogu Dravskih elektrarn Maribor (DEM) za izterjavo Zvona Ena Holdinga in zaseg premoženja, s katerim je ta zavaroval posojilo, ki ga je leta 2007 odobril tedanji direktor DEM Damijan Koletnik. Poleg rubeža sredstev na transakcijskih računih bo tako DEM na dražbi prodal tudi 27.607 delnic NLB ter delnice dveh skladov v Bosni in Hercegovini, s katerimi je Zvon zavaroval še preostalih devet milijonov evrov posojila, s katerim je pred dvema letoma in pol financiral nakup delnic Petrola.

Da so prejeli izvršbo in da imajo blokirane račune, nam je včeraj potrdil predsednik uprave Zvona Simon Zdolšek. »Do zdaj smo vedno iskali rešitve za poplačilo obveznosti, nameravamo jih iskati tudi v prihodnje,« je dejal. »Z odločitvijo sodišča smo zadovoljni, saj smo prepričani, da vodi k vrnitvi dolgovanega zneska,« je bil kratek direktor DEM Viljem Pozeb in dodal, da izvršba še ni pravnomočna. Zvon Ena Holding se lahko na sklep sodišča pritoži v osmih dneh, vendar to ne bi zadržalo izvršbe.

Denarja, s katerim bi DEM vrnil še preostalih devet milijonov evrov, Zvon Ena Holding nima. Tudi, če bi prodal katero od svojih naložb, bi bile najprej poplačane banke, pri katerih je Zvon zastavil to premoženje.

DEM bi lahko delnice, s katerimi je Zvon zavaroval svoja posojila tudi zasegel, vendar bi morala država v tem primeru objaviti prevzemno ponudbo za NLB. Poleg tega se zastavlja vprašanje, po kateri ceni zaseči delnice in poplačati terjatev. Po nam dostopnih informacijah namreč lastniki različno vrednotijo delnice NLB - VDEM po 70 evrov, zadnji posli so se na sivem trgu sklepali po 167 evrov, v Zavarovalnici Triglav jih vrednotijo na okoli 300 evrov, v Potezi na okoli 218 evrov.

Ali bosta Zvonu finančno pomagala mariborska oziroma ljubljanska nadškofija, nam včeraj ni uspelo izvedeti. Nadškof Anton Stres in generalni tajnik Slovenske škofovske konference (SSK) Andrej Saje sta bila namreč za komentarje nedosegljiva. Iz tiskovnega urada SŠK so nam sporočili, da so škofje nedosegljivi in nas napotili na mariborsko nadškofijo. Toda, na mariborski nadškofiji so nam odgovorili, da predsednik uprave Gospodarstva Rast in nadzornega sveta Zvona Ena Holdinga Mirko Krašovec »ne daje komentarjev za novinarje«.

S stečajem Zvona Ena Holdinga bi brez premoženja ostalo 30.900 malih delničarjev, največ pa bi izgubila mariborska nadškofija, saj bi zaradi stečaja Zvona posledično postalo plačilno nesposobno tudi Gospodarstvo Rast. Ker ima Zvon Ena Holding blokirane vse račune in je nelikviden, so namreč podani tudi razlogi za začetek stečajnega postopka. DEM ali kateri koli od drugih upnikov Zvona Ena Holdinga bi moral na sodišču le dokazati, da ima zapadle in neplačane terjatve in zahtevati začetek stečajnega postopka, pojasnjujejo pravni poznavalci in dodajajo, da bi morala uprava nemudoma začeti z ukrepi za finančno prestrukturiranje.

Stečaj bi občutile številne družbe

Stečaj Zvona Ena Holdinga bi poleg lastnikov in upnikov vplival tudi na številne slovenske družbe, ki so v (so)lasti Zvona in bi bile naprodaj v stečajni masi. Največja naložba Zvon Ena Holdinga je T-2, v katerega je vložil preko 60 milijonov evrov, in nekaj več kot 10-odstotni delež v Abanki Vipa, ki ga je že lani začasno prodal Gorenjski banki. Poleg tega ima v lasti tudi 38-odstotni delež Heliosa, 25-odstotni delež Cinkarne Celje, 4-odstotni delež Petrola, Krekovo družbo za upravljanje, Steklarno Rogaška, Papigor Holding, Šole Orto, manjši delež NLB ter pomembne deleže v Iskri Avtoelektriki, Kovinoplastiki Lož, Ljubljanskih mlekarnah, Etolu, Alpetour potovalni agenciji, Termah Dobrna, Termah Olimia bazeni, Zvonu Dva Holdingu, Hotelih Bernardin, RRC, Minervu, Beti, Fidini...

Zvon Ena Holding potapljajo dolgovi

Zvon Ena Holding ima po zadnjih podatkih iz septembra lani kar 370 milijonov evrov kratkoročnega finančnega dolga, štirikrat manj kapitala in 575 milijonov evrov sredstev, v prvih devetih mesecih minulega leta pa je ustvaril 5,5 milijona evrov izgube. Konec leta 2003 je imel Zvon Ena Holding vsega 13 milijonov evrov finančnih dolgov, za vsak evro dolga pa kar 10 evrov kapitala. Zaradi številnih nakupov finančnih naložb se je finančni dolg (predvsem kratkoročni) do konca leta 2008 povečal za 34-krat, na 450 milijonov evrov. Za vsak evro dolga je imel Zvon Ena Holding konec leta 2008 tako le še 17 centov kapitala. Trenutne razmere so še slabše, saj si je Zvon Ena Holding nedavno pripojil tudi družbo Julius (do nedavnega jo je vodil Leo Ivanjko), ki je imela za okoli 35 milijonov evrov premoženja in kar 40 milijonov evrov negativnega kapitala. Po nekaterih ocenah naj bi imel Zvon Ena Holding že več obveznosti kot realnega premoženja.

portalov

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.