Jelovica kupila desetino Inlesa

NatisniNatisni

Medij: Finance Avtorji: Bertoncelj Mateja Teme: Mali delničarji Rubrika / Oddaja: Dogodki in ozadja Datum: 01. 02. 2010 Stran: 7

Jelovica v večinski lasti Gregorja Beneine je od GBD kupila desetino Inlesa

»Kupili smo, ker se moramo slovenski lesarji povezovati,« pravi Bencina. Prvi mož Inlesa Andrej Mate pa se nakupu čudi: »Tega nakupa ne razumem.«

»Danes bom z GBD podpisal pogodbo, da Jelovica kupi desetino Inlesa. To je prvi korak k nujno potrebnemu sodelovanju in povezovanju slovenskih lesarjev. Ti kljub velikim surovinskim zalogam vsako leto zaradi slabe opremljenosti izgubljajo konkurenčnost. Za nov zagon potrebujejo pomoč države, saj bodo sicer nove izgube delovnih mest,« pravi oredsednik upravnega odbora in večinski lastnik Jelovice Gregor Bencina. Jelovica in Inles sta med največjimi slovenskimi izdelovalci oken. Bencinovo podjetje EBS Group ima od jeseni že dobra dva odstotka Inlesa.

Inles obvladujejo menedžerji. Prvi mož Andrej Mate ima v lasti dobrih devet odstotkov družbe, skupaj z drugim Inlesovim menedžerjem Dušanom Urhom pa prek družbe Sar In še 14 odstotkov. Družbi Retno GMBH in Triglav GMBH imata skupaj več kot 33odstotni delež. Mali delničarji sumijo, da sta povezani z upravo, kar pa Mate zanika. Jelovičin nakup Mate komentira: »Tega nakupa ne razumem, ker ne potekajo nobene druge aktivnosti v zvezi s poslovnim ali drugim sodelovanjem med nami in Jelovico.«

Jelovica bo spet proizvajala plastična okna

V Jelovici so plastična okna sicer dobro leto že izdelovali, a so proizvodnjo leta 2007 zaradi tehničnih težav opustili. Bencina pravi, da so plastična okna razvili sami, zanje pa jih bodo delali nekje zunaj Slovenije. Kdo in kje, ne razkriva. Ponujali bodo plastična okna štirih profilov.

Za naložbo v Gorenjo vas dva milijona

»V Gorenji vasi v Poljanski dolini že imamo proizvodnjo oken. Zdaj tja zaradi racionailnosti selimo še to iz Škofje Loke. Za širitev in posodobitev bomo v treh letih namenili dva milijona evrov. Do zdaj smo ponujali lesena okna treh različnih profdov, po novem jih bo pet. Proizvodno linijo bomo dopolnili, zgradili lakirnico in kupili nove obdelovalne centre,« pravi Bencina.

»Lokacije v Škofji Loki ne prodajam«

Bencina je podjetje prevzel jeseni 2007. Imelo je približno 520 zaposlenih, ki so v letu 2007 ustvarili 29,5 milijona evrov prihodka, 1,2 milijona evrov čistega dobička, dodana vrednost na zaposlenega je bila 19.365 evrov. Lani so število zaposlenih s 370 zmanjšali na 307. Po ocenah so imeli 23,5 milijona evrov prihodka, med 50 in 100 tisoč evri dobička, dodana vrednost pa bo presegla 24 tisoč evrov. Prihodke so v primerjavi z letom 2008, ko so polovico leta še izdelovali notranja vrata, zmanjšali za dobre štiri odstotke. S hišami so lani prihodke malo povečali, največji trg je bil Italija, kamor so prodali že več kot sto hiš. Z okni, ki so jih približno 55 odstotkov prodali doma, pa so se zaradi upada na tujih trgih prihodki malo zmanjšali. Za nakup zemljišča v Preddvoru, kjer izdelujejo hiše, in za informacijsko posodobitev so lani namenili dobra dva milijona evrov.

Zaradi selitve v Gorenjo vas bodo v Škofji Loki ostali samo še prodajni salon, uprava in skladišče, vse skupaj 50 tisoč kvadratnih metrov. »Ker smo kapitalsko močna družba, te nepremičnine ne nameravam prodajati.«


»Za nakup smo se odločili, ker se moramo slovenski lesarji povezovati,« pravi Gregor Bencina. Prvi mož Inlesa Andrej Mate pa se nakupu čudi: »Tega nakupa ne razumem.«


 

portalov

Tuje novice iz regije

Production by Sapiens, d.o.o.
Hosting by Sapiens, d.o.o.